Večerník

22. června 2013 v 23:35 | Pealia |  O snílkovi
Druhá letní noc.

Už potřetí, ne-li po čtvrté, píšu článek. Všechny předchozí pokusy byly neúspěšné, buď jsem je smazala hned, nebo krátce po publikaci.

Právě jsem dočetla Starce a moře. Ach, líbilo se mi to. Je to tak zvláštní, nikdy nemám po přečtení nějaké knihy hned nějaký názor nebo důvod, proč se mi dané dílo líbilo, nebo ne. A vůbec, všechno je v poslední době zvláštní. Při stránkách Hemingwayova díla jsem poslouchala album Eletric sea od Buckethead- často si ke čtení pouštím hudbu. Ale ani mi naopak nevadí číst v naprostém tichu. Vzpomínám si, jak jsem přibližině před rokem četla Střet králů a do toho mi hrály písně z toho alba. Je to jako včera co jsem si četla o bitvě na Blackwateru nebo Aryině odchodu z Harrenhalu. Ach ten sentiment.
Nevím jak, nevím proč, ale najednou jsem se mezi řádky ztratila a dostala se v mysli od moře a žraloků a člunu a starce až někam ke škole, ke knihám a k sobě. A o pár chvil později už jsem se začala tak trochu dohadovat sama se sebou, pochybovat, sama jsem nedokázala rozpoznat jestli danou věc myslím vážně, jestli nad daný problém uzavírám verdiktem ano, nebo ne, jestli to tak je, či ne (Hernajs, kam jsem dala tabulku s poměry ve větách?!). Posléze jsem si uvědomila co se děje, zatřepala hlavou a vrátila se ke knize.
A jsem znovu u toho. Poslední dobou mám tak hrozný problém s rozhodováním se a určováním hodnot. Možná je to částečně proto, že je mi tolik, kolik mi je a prostě to k tomu patří, a nebo už to mám dané. A je to docela nepříjemné, abych pravdu řekla.
Jsem celkem unavená. I když spím tak dlouho jako vždy, stejně bych spala. Ranní paprsky mě budí a tak se každé ráno budím s úsměvem a poznávám ty momenty, kdy si uvedomuji, že jsem vlastně ráda na světě, jsem ráda za každé ráno, kdy se probudím se sluncem v duši a mám náladu třeba okamžitě vstát a něco dělat. A to jsou ty krásné okamžiky, někdo by možná řekl drobnosti, které mi zpříjemní den. A vám snad ne? :)
Prázdniny se kvapem blíží. Jen tak z rozmaru jsem si spočítala kolik ještě hodin. Nějakých 133? Asi jo... Nejsem si jistá, jestli tam není chyba, takhle na noc nezaručuji správnost. Ale já ji vlastně nezaručuji nikdy. Každopádně v pátek, krátce po desáté dopolední, to začne. Na poličce mi straší přibližně sedmadvacet učebnic pro studenta druhého ročníku šestiletého gymnázia. A veřili byste mi, že jsem na sebe tak trochu i hrdá? Právě si to uvědomuji. Jsem gymplák. Před rokem jsem doufala v tuto chvíli, až budu mít prvák za sebou. Páni, uteklo to neskutečně. A na druhé straně se zase trochu obávám nového roku. Jestli to budu flákat tak jako letos, tak... Eh. Navíc nám vymění asi tři učitele, což mě docela mrzí. Když tak and tím přemýšlím, tak to to je asi poprvé, co takové situace lituji. Vlastně... Vždyť já litovala, že přijdu o pár učitelů ze Základní... Ale stejně!
Máte někdo nějaký plán na prázdniny? Ne? Vítejte v klubu. Snad jediný plán co mám, je ten, že dočtu/přečtu všechny knihy, co mám na polici nebo ve čtečce. To jest... 10 knih? A hned jak to dočtu, tak si koupím další čtyři. Nevím přesně které, jak jsem zmínila výše, nemám v ničem jasno. Ale nejnovější plán zní, koupit si tituly Mistr a Markétka, Catcher in the Rye, To Kill a Mockingbird a Ladies' Paradise (Tituly jsou schválně napsané dvojjazyčně, možná jste si všimli, že nečtu pouze v jazyce českém). O ano. To bude skvostné. Už se na to vyloženě teším. (Počkat, mám i jiné plány... Ale ty jsou drobné. Nevím, zda se dají vůbec počítat jako plány.)
Znáne ten báječný pocit čtenáře, když si po určité době uvědomíte, že máte jistý přehled? Když si můžete říct, že jste četli Verneovku, dílo Arthura Conana Doyla, Edgara Allana Poa, Hemingwaye, Fitzgeralda, Austenové, Martina, Tolkiena, Londona... Není to báječný pocit? A když si ještě uvědomíte, kolik skvělých spisovatelů a knih na vás ještě čeká! Nejslavnější díla Dostoyevského, Tolstoje, Huga, Dickense... A já se divím, že mi přátelé v tomto ohledu nerozumí.
Asi bych měla jít. Mějte se fanfárově. A nebyla bych to já, kdybych vám všem nepopřála dobrou noc.
Dovolte mi, abych se pokusila nepřesně parafrázovat větu z mé oblíbené audio knihy, kterou jsem jako malá poslouchávala celé dny a noci:
"Pac a pusu, mějte mě rádi."
- Dášenka, čili život štěněte
- Karel Čapek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | 23. června 2013 v 19:59 | Reagovat

Som rada, že si článok napísala, hoci len dokazuje to, ako veľmi sa líšime- Starca a more som si nikdy skutočne nemohla obľúbiť, no za to som milovala Hemingwayove dych vyrážajúce poviedky, ktoré poukazujú na charakter a životné ciele človeka. Plán na leto už mám, dokonca som si vytvorila aj zoznam 101 kníh, ktoré by som si chcela prečítať (samozrejme, neprečítala by som ich všetky :D), ale nechce sa mi čítať. Hádam sa to zlepší.
Ja som čítala diela od Dostojevského, Dickensa, Huga a Tolstoja- a moji obľúbenci v tomto smere sú Dostojevskij a Hugo. Ak chceš myšlienky, voľ si Dostojevského, ak chceš "opisnú dejovosť", tak Huga.

2 Pealia Pealia | Web | 23. června 2013 v 21:50 | Reagovat

[1]: Je to zvláštní, někdy se lišíme až moc a někdy je to úplně naopak... :)
Ach, na Crime and Punishment se těším, stejně tak na Bídníky. I když... Když jsem listovala Dělníky moře, těch padesát stránek popisu okolí mě docela zaskočilo... :D No uvidíme, ale i tak si myslím, že se mi jak Bídníci, tak Dělníci budou líbit. :)

3 K. K. | 23. června 2013 v 22:07 | Reagovat

[2]: Máme kuriózne povahy :D
Zločin a trest mi znie krajšie :D

4 Pealia Pealia | Web | 24. června 2013 v 8:46 | Reagovat

[3]: Tak tak :D
Mě se líbí oboje :D

5 Aredhel Aredhel | Web | 30. června 2013 v 16:28 | Reagovat

Kmihu Stařec a moře jsem nečetla, ale už se koukám na anotace a vypadá zajímavě. Páni, obdivuju tě, že čteš i v angličtině. Já mám za sebou pouze jednu knížku, ráda bych četla v angličtině, ale nevím co. Nedávno jsme byla v Paříží a tam byl malý princ, jak v angličtině, tak ve francouzštině, oba dva jazyky se učím, ale přeci jenom, přednost dávám angličtině. Já blbá jsem si to nekoupila   a když se ptám tady, tak ji nikde nemají. Nedoporučila by jsi mi nějakou knihu kterou jsi četla v angličtině na začátku? Byla bych Ti moc vděčná.. :-)

6 Aredhel Aredhel | Web | 3. července 2013 v 20:16 | Reagovat

Děkuji Ti moc za doporučení, zítra jdu do města, tak se po nich poptám a snad se mi ta angličtina zlepší. Mohu se ještě zeptat, vidíš velký rozdíl zlepšení v angličtině, když nečteš jenom v češtině? :-)

7 Vysmátá zrzka Vysmátá zrzka | Web | 13. července 2013 v 19:53 | Reagovat

Plány na prázdniny? Dočíst povinnou četbu. Už se jsem u Dostojevského a nic si z toho nedělej mě také v tomto ohledu nikdo nerozumí.
PS.: Ano, Florence je skvělá, miluji její hlas.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama